10 kultuuriüritust Eesti eesistumise ajal

  • Muu
  • 19.05.2017 16:36

Muu

#eu2017ee

Ansambel Trad.Attack! (foto: Kerli Sosi/Tallinn Music Week)

Eesti Euroopa Liidu Nõukogu eesistumise ajal leiab lisaks poliitilistele üritustele ja teaduskonverentsidele aset ka mitmekülgne kultuuriprogramm. Euroopa Liidus ja kaugemalgi toimuvate üritustega tähistatakse paralleelselt Eesti eesistumist ja Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva. Siin on väike valik üritustest, mis võivad oma mitmekesise sisu ja vormiga paeluda laia huviliste ringi.

See on vaid valik paljudest kultuuriüritustest, millega tähistatakse Eesti ELi nõukogu eesistumist ja vabariigi peatset 100. sünnipäeva. Täieliku ülevaate eesistumisega seotud kultuuriüritustest saab meie ürituste kalendris.
 

Trad.Attack!’i kontserdituur „All Around Europe“

Kus? Erinevates ELi liikmesriikides
Millal? 2017. ja 2018. aastal

Trad.Attack! on midagi täiesti erilist: trio loob mitmelt poolt Eestist pärit arhiivisalvestiste põhjal elegantset ja tantsitavat popfolkmuusikat. Esimese albumiga „Ah!“ viisid kontserdid bändi koguni Hiinasse ning tänu meeldejäävatele meloodiatele ja sõbralikule lavamaneerile on nad leidnud suure austajaskonna. Unarusse jäänud külahäältest tekitab bänd täidlase, üllatava ja omanäolise kõla.

Kontserdituur kestab 1. juulist 2017 kuni 31. detsembrini 2018 ja selle raames esineb Trad.Attack! paljudes ELi liikmesriikides. Esitlusele tuleb nende uus album „Kullakarva“, mida näiteks Erik Morna on nimetanud „monotoonse bassi, trummimasina moodi trummari, sillerdava 12-keelse kitarristi ning laulja sünge mana õilsaks koosluseks”.

„(R)estart Reality: digitänavakunst“

Kus? Euroopa Liidu pealinnades 
Millal? 2017. aasta juunist 2018. aasta juulini

100 aastat Eesti ajalugu sisaldab ohtralt värvikaid tegelasi, keda tasub ellu äratada. Edward von Lõnguse installatsioonisari “(R)estart Reality” just seda teebki. Tänavakunsti ja digitehnoloogia sümbioos manab möödaniku tegelased meie ette liikuvate piltide kaudu, millega saab nutitelefonide ja tahvelarvutite abil suhelda.

Näitus annab liitreaalsuse abil lõbusa ajalootunni, pannes ELi pealinnad ahhetama, ning näitab ühtlasi, milliseid tegelasi Eestis võib kohata. Londonis, Pariisis või mõnes muus linnas võib päris oma silmaga näha näiteks looduslembest Lembitut või leiutajapaari Tiitu ja Miinat ja veel mitmeid huvitavaid tegelasi.

Eesti festivaliorkestri kontserdituur

Kus? Jurmalas, Turus, Stockholmis ja Kopenhaagenis 
Millal? 14.–24. augustil 2017 

Eesti muusika legend ja meie üks kuulsamaid dirigente Paavo Järvi asub juhtima Eesti Festivaliorkestri mainekaid muusikuid, et tähistada Eesti eesistumist Euroopa põnevamatel suvefestivalidel ja Läänemere ilusamates kontserdisaalides. Virtuoosset esitust võib nautida näiteks Berwaldhallenis Stockholmis ja Tivoli kontserdisaalis Kopenhaagenis.

Näitus „Suurus ei loe“

Kus? Galeriis gallery @ oxo Oxo Tower Wharfis Londonis 
Millal? 12. – 25. septembril 2017

Näitus „Suurus ei loe“ toimub Londoni disaininädala ajal ja tutvustab edusamme, mida Eesti disainerid on riigi väiksusest hoolimata teinud. Näituse eesmärk on esitleda uuenduslikke tööstustooteid ja uusi andekaid disainereid, kes loovad kvaliteetseid väikesetiraažilisi tooteid.

Üks selline disainer on Reet Aus, kes näitas dokumentaalfilmis „Moest väljas“, millise kirega ta võitleb jäätmete tootmisega moetööstuses. Aus rakendab väärindamise põhimõtet (upcycling) – materjale taaskasutatakse lisaväärtusega uute toodete loomiseks. Näitusel on oma uuendusliku loominguga esindatud veel palju teisigi erinevate erialade disainerid.

Näitus „Ekraani arheoloogia. Eesti näide“ BOZARis

Kus? Brüsseli kunstikeskuses BOZAR
Millal? 14. septembrist 12. novembrini 2017

See näitus näitab ilmekalt, mida on võimalik saavutada, kui ühendada tehnika uusimad arengud ja inimlik loovus. Näitus on kaheosaline: esimene heidab pilgu ajalukku ning tutvustab Eestis ja Moskvas 1960. ja 1970. aastatel tegutsenud kunstnikke. Siit võib leida ka Jüri Sobolevi interaktiivse installatsiooni.

Teine, uuemale kunstile pühendatud osa vaatleb sarnaste huvidega kunstnikke, kes rakendavad oma loomingus viimaste aastate tehnoloogilisi edusamme. Paljud need kunstnikud on tõusvad tähed, kellel avaneb nüüd võimalus särada. Näituse on kureerinud Kumu Kunstimuuseum.

Näitus „ELUS! Eesti rahvapillide lugu“

Kus? Muusikainstrumentide muuseumis Brüsselis
Millal? 19. oktoobrist 15. aprillini 2018

Rahvamuusika on alati olnud Eesti kultuuri süda ja on seda praegugi. Brüsseli muuseumikülastajad saavad näha, kuidas muusikat antakse endiselt põlvest põlve edasi otsekui perekonna fotoalbumit ning kuidas seda pidevalt ja põnevalt uuendatakse-täiendatakse. Väljapaneku eesmärk on näidata rahvamuusika võlu tänapäeval, unustamata seejuures selle juuri.

Näitusel võib uudistada pille, millega rahvamuusikat tehakse ja uurida nende rolli tänapäeva ühiskonnas. Fotosid, videoid, tekste ja algupäraseid salvestisi ilmestab interaktiivsus, mis toob näituse otse 21. sajandisse. Näituse „ELUS! Eesti rahvapillide lugu“ avamisel esineb folkansambel Torupilli Jussi Trio, mis korraldab ka kohalikele lastele ja muusikaõpetajatele mitu töötuba.

Jazzkingitus Euroopale

Kus? Erinevates ELi riikides 
Millal? 10. –19. novembrini 2017

„Jazzkingitus Euroopale“ on Eesti Jazzliidu ja festivali Jazzkaar ühisprojekt, mille raames viiakse Eesti jazzi paremik Belgiasse, Ühendkuningriiki, Prantsusmaale ja Saksamaale, tutvustades uuele publikule andekaid Eesti muusikuid. Kui teile meeldib eluline, kirev ja värske muusika, siis jääb vaid rõõmuga see kingitus avada.

Rahvusooper Estonia külalisetendused Soomes

Kus? Soomes
Millal? Novembris 2017

Seoses Eesti eesistumise ja Eesti Vabariigi peatse sünnipäevaga annab Rahvusooper Estonia põhjanaabritele mitmeid külalisetendusi. Enamik kontserte toimub Helsingis ja Tamperes. Eestis armastatud rahvusooper toob Soome publiku ette klassikud nagu „Delibes’i Coppélia” ja Verdi „La traviata“, aga ka uued algatused nagu „Kontsert kõige pisematele“. Projekt tutvustab kõige noorematele kuulajatele klassikalise muusika pärle, pakkudes nii vanematele kui ka lastele meeldejääva elamuse.

Virtuaalreaalsuse konverents

Kus? Helsingis
Millal? Detsembris 2017

Pole vast üllatus, et Eesti eesistumise kalendris on ka üritusi, mis tõstavad esile Eesti edusamme digivaldkonnas ja aitavad luua sidemeid andekate inimestega teistes ELi riikides. Üks selline üritus on virtuaalreaalsuseteemaline konverents Helsingis, kus käsitletakse Eesti virtuaalreaalsuse arendajate ja nende rahvusvaheliste kolleegide ühisosa, aga ka eri riikide erinevaid lähenemisi. Eesti kogub parajasti tuntust virtuaalreaalsuse tarkvara loomise vallas ning konverentsil edendatakse virtuaalreaalsustööstust võrgustumise ning huvitavate vestlusringide ja töötubadega.

Arvo Pärdi festival

Kus? Flagey konserdisaalis Brüsselis
Millal? 27. –28. jaanuaril 2018

Arvo Pärt on juba mitmendat aastat maailmas enim esitatud elav helilooja. Tema omalaadne helikeel, mida on nimetatud „pühaks minimalismiks“, on jõudnud lisaks kontserdisaalidele ka mitmete filmide helikujundusse. Brüsseli mainekas Flagey kontserdisaalis tuleb esitusele a cappella koorilooming Eesti Filharmoonia Kammerkoori ja Kaspars Putninši esituses.