Juurdepääsetavus

Koduleht on ehitatud ja koostatud nii, et see vastaks WCAG 2.0 AA juurdepääsetavuse suunistele. See tähendab, et kasutatud on teatud tehnilisi vahendeid ja sisu koostamise põhimõtteid, mis aitavad kodulehe sisu kasutada ka nägemis- ja kuulmispuudega kasutajatel.

Lisaks on võimalik teabe juurdepääsetavust parandada, tehes oma arvuti brauseri- ja operatsioonisüsteemi tasemel vastavad seadistused. Alljärgnevalt on esitatud ülevaade põhilistest abivahenditest.

Klaviatuuriga navigeerimine

Kodulehel on võimalik navigeerida ka ainult klaviatuuri abil. Navigatsioon toimub  „Tab“ klahvi abil. Iga vajutusega liigub fookus järgmisele elemendile. Hetkel aktiivset elementi märgib kastike elemendi ümber. Fookuses oleva lingi aktiveerimiseks tuleb vajutada klaviatuuril klahvi „Enter“.

Sisu suurendamine

Sisu suurendamiseks soovitame esmalt kasutada veebilehitsejale sisseehitatud funktsionaalsust.

Veebilehitsejad

Kõikides populaarsetes veebilehitsejates on võimalik lehte suurendada ja vähendada, kui hoida all Ctrl klahvi (OS X operatsioonisüsteemis „Cmd“ klahvi) ja samal ajal vajutada kas + või – klahvi. Teine mugav võimalus on kasutada hiirt: hoides all „Ctrl“ klahvi ja samal ajal liigutades hiire kerimisrulli. Tagasi normaalsuurusesse saab, kui vajutada samaaegselt „Ctrl“ ja 0 klahvi.

Eraldiseisvad programmid

Kõik enamlevinud operatsioonisüsteemid sisaldavad seadeid ekraanil esitatava sisu suurendamiseks.

  • Windows 7’s leiad programmi nimega Magnifier, kui vajutad all vasakul „Start“ menüü nupule, trükid Magnifier (piisab juba mõnest esimesest tähest) ja vajutad „Enter“. Avaneb väike aken, milles on kõik on suurendatult. Vaikimisi jälgib programm hiire kursori asukohta.
  • Windows XP’s leiad Magnifier’i kui liigud Start > All Programs > Accessories >  Accessibility > Magnifier.
  • Apple'i arvutitel tuleb suurendamise kasutamiseks navigeerida järgnevalt: Apple'i menüü > System Preferences > Accessibility (või Universal Access) > Zoom.

Veebilehitseja laiendused

Veebilehitsejate jaoks on olemas suurendamist võimaldavad laiendused, mis täiendavad veebilehitseja olemasolevat funktsionaalsust:

  • Zoom Page lubab suurenda nii kogu lehte kui ka ainult teksti (Firefox)
  • AutoZoom (Chrome).

Ekraanilugeja kasutamine

Ekraanilugeja on programm, mis üritab arvutiekraanil kujutatavat interpreteerida ja teistes vormides edasi anda – näiteks helidena, audiokommentaarina. Eelkõige on see abivahend vaegnägijate jaoks.

Valik populaarseid ekraanilugejaid:

  • JAWS (Windows) 
  • VoiceOver (OS X, tasuta, sisseehitatud)
  • NVDA (Windows, tasuta) 
  • SystemAccess (Windows). 

Allikas ja rohkem infot leiate Eesti Puuetega Inimeste Koja kodulehelt.